Efektywne notatki – gościnnie w podkaście Tuż Przy Uchu

Listen to „TPU 013: Efektywne notatki – Kamila Zielonka” on Spreaker.

efektywne notatki

1 września miała miejsce publikacja 13. odcinka podcastu Tuż Przy Uchu: w którym gościnnie wystąpiłam. Z Katarzyną Bieleniewicz, autorką podcastu rozmawiałyśmy m.in. o tym:

 

  • Do czego może nam się przydać myślenie wizualne?

  • Jak wiedza psychologiczna pomaga uczyć innych myślenia wizualnego?

  • Dlaczego warto robić dobre notatki? Co to znaczy, że notatka jest efektywna?

  • Jakie są cztery elementy myślenia wizualnego?

  • Jakich technik pamięciowych, sposobów notowania, metod aktywnego i szybkiego czytania użyć by lepiej zapamiętać informacje?

  • Jakie są podstawowe narzędzia, przybory używane do notowania wizualnego?

  • Czym jest mapa myśli i jak może nam pomóc?

 

Dla słuchaczy podcastu Kasi przygotowałam specjalną notatkę wizualną podsumowującą najważniejsze idee. Nie było to dla mnie łatwe zadanie, gdyż:

  1. Nie miałam do tej pory potrzeby ani okazji kilkakrotnie odsłuchiwać nagrań własnego głosu. A już na pewno nie ze świadomością, że inni ludzie będą tego później słuchać. Potrzebowałam chwili na przyzwyczajenie się do tej myśli 😉
  2. Zdałam sobie sprawę, że moje pierwsza myśl po zakończeniu nagrywania: „Nie powiedziałam TYLU rzeczy. Powinnam wspomnieć jeszcze o tym i o tamtym…” była mylna! Tworząc notatkę musiałam niezwykle mocno skupić się na tym co może być naprawdę ważne dla słuchacza, żeby wyłuskać i przedstawić wizualnie jedynie te kluczowe treści. W innym wypadku zaczęłabym dodawać do sketchnotki treści, o których w nagraniu z różnych przyczyn nawet nie wspomniałam.

Nie będę ukrywać, że niesamowicie ucieszyły mnie opinie słuchaczy pojawiające się krótko po publikacji odcinka. Przyrównały one naszą rozmowę do esencjonalnej, gęstej i dobrej zupy krem! 😉 I niech to będzie dla Ciebie zachęta do kliknięcia „play”. Smacznego! 🙂

Odbierz sketchnotkę do odcinka w formacie .pdf, klikając POBIERZ.

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz